OBJAVLJENO 20.12.2024.
Erasmus+ aktivnost: mladi mladima prezentirali preporuke
U četvrtak, 19. prosinca u P4 – centru za mlade i nezavisnu kulturu u Varaždinu održana je aktivnost “K67xP4” u sklopu Erasmus+ projekta “K67 – biračka kabina nove generacije” koji provodi Udruga mladih V.U.K. Riječ je o “peer to peer” aktivnosti na kojoj su sudjelovale mlade ambasadorice projekta i 60-ak učenika_ca Gospodarske škole Varaždin, Strojarske i prometne škole u Varaždinu te P4 volontera_ki. Lea i Lana, ambasadorice projekta, podijelile su sa svojim vršnjacima_kinjama iskustvo sudjelovanja u Erasmus+ projektu: kreiranje online i fizičke kampanje za vršnjake u sklopu koje su poticale na izlazak na izbore za Europski parlament, dijeljenje anketnog upitnika i kreiranje preporuka mladih za donositelje odluka, te susret s hrvatskim zastupnicama i zastupnicima u Europskom parlamentu u Bruxellesu kojima su prezentirali preporuke, te samo iskustvo upoznavanja rada europskih institucija u Bruxellesu i poslove lobiranja.
U drugom dijelu programa, predstavnici Udruge mladih V.U.K. organizirali su za sve prisutne Parlaonicu na temu biračkih prava, izbora i demokracije. Mladi su nakon iznesenih stavova međusobno razgovarali i komentirali teze:
Mladi su dovoljno uključeni u donošenje političkih odluka.
Informiran_a sam o mogućnostima političke i građanske participacije na lokalnoj razini.
Uključio_la bi se na ovakve projekte u budućnosti.
Političari i političke odluke utječu na život mladih.
Glasanje na izborima treba biti obavezno.
Glasanje treba biti dopušteno mladima od 16 godina.
O ERASMUS+ PROJEKTU “K67 – Biračka kabina nove generacije”
Projekt “K67 – Biračka kabina nove generacije” provodi Udruga mladih V.U.K. i P4 – centar za mlade i nezavisnu kulturu Varaždin, uz stručnu pomoć Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj.
U Republici Hrvatskoj je 2024. godina prozvana “superizbornom godinom” jer će tijekom 2024. birači svoj glas davati na europskim, parlamentarnim i predsjedničkim izborima. Naš fokus tijekom projekta je na mladima koji prvi put izlaze na izbore: mladi učenici i učenice koji imaju 18 ili 19 godina. U projektu sudjeluje 10 škola sa sjevera Hrvatske u kojima smo u suradnji s profesorima odabrali 10 učenika (maturanata ili učenika koji će prvi put glasati) koji su sudjelovali na našim edukacijama:
Prva gimnazija Varaždin
Strojarska i prometna škola Varaždin
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec
Srednja škola Čakovec
Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin
Srednja škola Konjščina
Gospodarska škola Varaždin
Srednja škola Krapina
Elektrostrojarska škola Varaždin
Glazbena škola Varaždin.
Najboljih četvero ambasadora (po zalaganju i provedenim aktivnostima kroz projekt) odabrano je za susret s hrvatskim zastupnicama i zastupnicima u Europskom parlamentu.
Ciljevi projekta su:
1) Informirati mlade o europskim vrijednostima, institucijama i izborima s naglaskom na Europski parlament i nadolazeće izbore 2024. godine;
2) Pružiti mladima priliku da se uključe i nauče sudjelovati u građanskom društvu nudeći im načine da se angažiraju u svakodnevnom životu, ali i u demokratskom životu;
3) Okupiti mlade ljude i donositelje odluka na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i transnacionalnoj razini i/ili doprinijeti dijalogu mladih EU-a.
NEFORMALNIJA AKTIVNOST – KVART FESTIVAL U LIPNJU
KVART je glazbeni festival koji je održan od 6. do 8. lipnja na livadi u sklopu kompleksa Varteks u Varaždinu. Osim koncertnog dijela programa i zabavno-popratnih aktivnosti, u sklopu festivala organizirali smo i radni dio projekta koji smo provodili u partnerstvu s Uredom Europskog parlamenta u RH, a na teme vrijednosti EU i glasanja mladih, uz K67 kiosk koji je služio kao simulacija biračke kabine.
Na aktivnostima u sklopu KVART festivala sudjelovalo je 100 učenika iz srednjih škola iz Knina, Vukovara, Pakraca, Slavonskog Broda, Splita, Krapine, Konjščine, Čakovca i Varaždina.
SASTANAK U BRUXELLESU
U Bruxelles na sastanak s hrvatskim zastupnicama i zastupnicima Europskog parlamenta doputovali su najbolji ambasadori u sklopu projekta koji su, između ostalog, prestavili svoje iskustvo rada na Erasmus+ projektu, znanje o izbornom procesu i samom Europskom parlamentu, te su pročitali preporuke izrađene na temelju provedene ankete među mladima na sjeveru Hrvatske (15-30 godina). Osim susreta s hrvatskim zastupnicama i zastupnicama u Europskom parlamentu, ambasadori su upoznati i s poslom lobiranja u Bruxellesu. Obišli su i Europski parlament, Parlamentarijum i House of European History.